Marek Tomaszewski

fortepian

Management: Polska
Manager: Kacper Salzman
tel: +48 22 646 46 28
mob: +48 501 142 085
mail: kacper@salzmanmusic.pl


Urodził się w 1943 roku w Krakowie, Podstawową i średnią Szkołę Muzyczną ukończył w Gdańsku. Studia w Akademii Muzycznej w Warszawie ukończył w 1967 roku, w klasie profesora Zbigniewa Drzewieckiego. Tam tez spotkał pianistę Wacława Kisielewskiego.

Pierwszy koncert duetu "Marek & Vacek" odbył się w 1963 roku, w cotygodniowej audycji Radia w Warszawie. Wielki sukces zapoczątkowało tournée w Polsce, oraz w krajach Europy Wschodniej. W 1966 roku uświetnili pierwszą część spektaklu Marlene Dietrich, z którym zjeździli całą Polskę. Coraz większą popularność otworzyły przed duetem sale koncertowe USA (w tym Carnegie Hall), Kanady, Francji i Niemiec. Duet koncertował i nagrywał programy telewizyjne w Kopenhadze, Sztokholmie, Helsinkach, Barcelonie, Palma de Mallorca. Artyści byli zapraszani na liczne gale w Europie (u prezydenta Heinemanna, kanclerza Schmidta, w Filharmonii Berlińskiej, wiedeńskim Konzerthaus…, do sal koncertowych Austrii, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, Rosji, Holandii, Włoch, Watykanu). Grali w pierwszej części pożegnalnych występów Jacques Brel'a.
Na Międzynarodowym Festiwalu Variétés w Rennes (Francja) duet Marek & Wacek otrzymał Złotego Gronostaja. W roku 1968 ukazała się pierwsza płyta, nagrana we francuskiej wytwórni Eddie Barclay, którą artyści prezentowali na MIDEM w Cannes. Natomiast w roku 1969 podpisali kontraktu z wytwórnią płytową Polydor. Ich płyty otrzymały miano złotych.

Rok 1986 to ostatnie wspólne nagranie koncertu przez telewizję we Frankfurcie; planowali tournée po Japonii. Niestety w tragicznym wypadku 12 lipca zginął Wacek Kisielewski.

Telewizja Südwestfunk Baden-Baden zrealizowała film o Marku Tomaszewskim, połączony z recitalem na Wawelu w cyklu "Artysta i jego miasto". W 2000 roku artysta powraca na estradę, tym razem solo, koncertuje we Francji, Belgii, Niemczech, USA i w Polsce.

Na początku lutego 2009 nagrał "święto Wiosny" Igora Strawińskiego, (utworu uznanego za największe dzieło 20 wieku), w unikalnej transkrypcji klasycznej pianisty na fortepian solo, która otrzymała nominację do Fryderyka 2012. Fragmenty tego utworu, znalazły się we francuskim filmie CHANEL i STRAWINSKI, zrealizowanym w tym samym roku.
______________________________________________________________

Pobierz pełny życiorys w formacie pdf
Pobierz zdjęcie 1
Pobierz zdjęcie 2