Hilary Hahn

skrzypce

Management: Polska
Manager: Kacper Salzman
tel: +48 22 646 46 28
mob: +48 501 142 085
mail: kacper@salzmanmusic.pl


Hilary Hahn regularnie występuje z recitalami solowymi w Europie, Azji, Australii oraz w Ameryce Północnej i Południowej. Ponadto, występując jako solistka z najlepszymi orkiestrami była oklaskiwana w Stanach Zjednoczonych, Rosji, Kanadzie, Szwecji, Niemczech, Luksemburgu, Hiszpanii, Izraelu, Wielkiej Brytanii, Włoszech, Francji, Szwajcarii, Austrii, Szkocji, Chorwacji, Chinach, Japonii i Korei. W poprzednim sezonie Hilary Hahn koncertowała w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Brazylii, Peru, Urugwaju, Argentynie, Kolumbii, Francji, Włoszech, Luksemburgu, Belgii, Danii, Szwajcarii, Wietnamie, Kambodży i Japonii. W sezonie 2010/11 artystka wystąpi w 56 miastach na 4 kontynentach.

Od czasu podpisania kilkanaście lat temu kontraktu z Deutsche Grammophon i Sony, Hahn nagrała dwanaście albumów dla tych wytwórni. Ponadto ukazały się 3 płyty DVD, nominowana do Oskarów ścieżka dźwiękowa do filmu oraz nagranie dla dzieci, za które otrzymała wiele nagród. Jej najnowszy album z koncertami skrzypcowymi Higdon i Czajkowskiego został wydany przez Deutsche Grammophon we wrześniu 2010 roku. Płyta ta zawiera premierowe nagranie koncertu skrzypcowego Jennifer Higdon, za który kompozytorka otrzymała nagrodę Pulitzera. Hilary Hahn na tej płycie pokazuje swoje zaangażowanie w odkrywaniu muzyki współczesnej, przedstawiając jednocześnie nieco starsze arcydzieła literatury skrzypcowej. Jennifer Higdon uczyła Hilary Hahn muzyki XX wieku w Curtis Institute i już wtedy doceniła znakomity artyzm skrzypaczki.

Hilary Hahn urodziła się z Lexington w stanie Virginia w 1979 roku. W wieku trzech lat przeprowadziła się do Baltimore, gdzie na miesiąc przed swoimi czwartymi urodzinami rozpoczęła naukę gry na skrzypcach biorąc udział w programie Suzuki w Peabody Conservatory. Od piątego roku życia Hahn uczyła się w Baltimore u Klary Berkovich, pochodzącej z Odessy nauczycielki, która przez 25 lat pracowała w Szkole dla Uzdolnionych Muzycznie w Leningradzie. Od 10-go do 17-go roku życia skrzypaczka uczęszczała do The Curtis Institute of Music, gdzie uczył ją legendarny Jascha Brodsky, ostatni żyjący student wspaniałego belgijskiego skrzypka Eugene Ysaye. Brodsky ściśle z nim współpracował aż do jego śmierci w wieku 89-ciu lat. W wieku 16 lat Hahn spełniła już wymagania potrzebne do otrzymania dyplomu uniwersyteckiego, ale odroczyła ukończenie studiów i pozostała w Curtis kilka lat dłużej, by dalej kształcić się w dziedzinach takich jak języki obce, literatura, sztuka pisania, teatr. Studiowała również muzykę kameralną z Felixem Galimirem i pianistą Gary Graffmanem oraz regularne ćwiczyła z Jaime Laredo. W wieku 19 lat Hahn ukończyła muzyczne studia licencjackie w The Curtis Institute.
______________________________________________________________

Pobierz pełny życiorys w formacie pdf
Pobierz zdjęcie 1
Pobierz zdjęcie 2