Dame Evelyn Glennie /
Dominik PołońskiOlga Hans- Sinfonia Concertante na wiolonczelę i perkusję "Entelecheia"

Dame Evelyn Glennie - perkusja
Dominik Połoński - wiolonczela


Manager: Kacper Salzman
tel: +48 22 646 46 28
mob: +48 501 142 085
mail: kacper@salzmanmusic.pl


Dame Evelyn Glennie to wybitna artystka. Jako pierwsza perkusistka w historii muzyki poważnej zaczęła traktować swój instrument solowo. Zamawiając utwory na swoje instrumentarium u współczesnych kompozytorów, zrewolucjonizowała ich podejście do tego instrumentu. Dziś jest czołową perkusistką świata. W Anglii jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych osób. Dokonała tego żyjąc z dużą utratą słuchu.

Dominik Połoński to wyjątkowy artysta. Choroba brutalnie przerwała jego rozpoczynającą się karierę wiolonczelisty (ukończył studia na elitarnej uczelni w Madrycie, koncertował na całym świecie, wygrywał międzynarodowe konkursy). Po zwycięskiej wojnie z rakiem mózgu, mimo niedowładu w lewej części ciała, muzyk wrócił do grania na instrumencie. Po triumfalnym powrocie na scenę i prawykonaniu zamówionego przez niego “koncertu na prawą rękę” Olgi Hans (przy współpracy z Polskim Radiem), kompozytorzy zainteresowali się jego wyjątkowym przypadkiem, traktując napisanie koncertu na prawą rękę jako wyzwanie. W tej chwili powstaje kilkanaście utworów dedykowanych Dominikowi. Tym samym został on pierwszym w historii wiolonczelistą grającym jedynie prawą ręką.

Udało nam się doprowadzić do kooperacji tych wyjątkowych muzyków. Zagrali już dwa koncerty: 16 października 2012 r. w ramach Festiwalu Hubermana w Częstochowie Podwójny Koncert na wiolonczelę i perkusję pod batutą Adama Klocka, który okazał się być "prototypem" z którego Olga Hans stworzyła Sinfonię Concertante wykonaną po raz pierwszy 15go lutego 2013 roku w Filharmonii Łódzkiej pod batutą Massimiliano Caldiego.

Ten duet już zapisał się w historii muzyki. Chcielibyśmy jednak zaprezentować go możliwie szerokiemu audytorium. Artyści planują zamówienie kolejnego koncertu, ponownie u Polskiego kompozytora i nagranie płyty z tymi dwoma utworami. Gdyby byli Państwo zainteresowani tym projektem proszę o kontakt - chętnie udzielę odpowiedzi dotyczącej utworu Olgi Hans, lub drugiego, dopiero planowanego koncertu.
______________________________________________________________

Pobierz pełny opis projektu w formacie pdf